מיזם “שיח ושיחה”

פרויקט גמר ליועצי סביבה וקיימות 2021.

“שיח ושיחה” הוא מיזם “זריעת צמחי בר למאכל בגינות בניינים ובשפ”פ במטרה לייצר קהילה ולחזק את המגוון הביולוגי החי והצומח בעיר”.

מגישה מירב הראל: מתכננת ומעצבת פנים וגינות ירק על מרפסות, מדריכת ליקוט, יזמית ופעילה סביבתית מהעיר מודיעין.

בעלת משרד “קפסולה עיצוב פנים וקיימות” מנהלת פרויקטים בעיצוב פנים בגישה הוליסטית.

שפ”פ הינו שטח פרטי פתוח צמוד לבניין, בתחזוקה של ועד הבניין. ברחבי מודיעין יש לא מעט שטחים כאלו מוזנחים וללא מערכת השקייה, לעיתים התושבים שותלים עץ נוי או שפורסים עליו מרבד דשא סינטטי .


זוכרים שבעבר, לבנייני מגורים משותפים הייתה חצר משותפת? ילדים ומבוגרים היו נפגשים מתרועעים יחד בגינת הבניין, יוצרים  קהילה שכונתית.  היום יש דירות גן ואין את המרחב הזה ליצירת מפגשים שיובילו לקהילה עירונית.

לצד זה גיליתי בסגר הראשון של הקורונה (כשהיה מותר להתרחק מהבית עד 100 מטר) שאנשים רבים לא מודעים לכך שחלק גדול מצמחי הבר כלומר אילו שנקראים “עשבים שוטים” הגדלים בצידי דרך, הם בעצם אכילים ומשמשים גם למרפא. 

עבורי הכל התחבר יחד למיזם  “שיח ושיחה”.

מודיעין ממוקמת בטבורו של “המסדרון האקולוגי” ולכן יש לנו תפקיד חשוב בשמירה על המגוון הביולוגי החי והצומח באזור.

הגינון העירוני יצר “מדבר ירוק” עודף טיפול כמו ריסוס גיזם ועוד, לא מאפשרים לצמחים המקומיים ולבעלי החיים לשגשג בסביבה העירונית, בעקבות משבר האקלים כולם מבינים שצריך להטמיע גינון מקיים יותר, כלומר: פחות גיזום, ריסוס וחיסכון במים כי לסביבה מאוזנת יש ערך רב עבור ההרגשה הכללית שלנו פיזית ונפשית.

הצמחיה המקומית ובעלי החיים חיוניים לסביבה: בלי חרקים אין האבקה, בלי צמחים מסוימים לא יהיו פרפרים, “שרשרת המזון” נפגעת. בהעדר איזון טבעי, תיפגע “ההרגשה הכללית” שלנו , אנחנו חלק מהטבע ומושפעים ממנו.

במודיעין כמו בכל עיר מודרנית יש “איי חום”. לכן יש חשיבות רבה בעיני להגדלת שטח הפנים הירוק בעיר. 

גינות הבר הקטנות האלו של מיזם “שיח ושיחה” יכולות להוות רצף תזונתי גם לבעלי חיים וגם לשמש עבורם למטרות מרגוע ולרביה. את פרחי הבר ניתן לזרוע בקלות. הם לא זקוקים להשקיה והם קיימים בכל עונות השנה. מכיוון שהם חלק טבעי של הצומח באזור, הם גם יהוו גורם למשיכה לחיות.

בסגר השני של הקורנה, פתחתי  בלוג שמלמד על “ליקוט במודיעין והסביבה”. כדוגמא לפרויקט “שיח ושיחה” זרעתי בשפ”פ ובגינת הבניין שלי צמחי בר למאכל שאספתי משולי דרכים. אחרי הגשם הראשון הכל הוריק והיה לנו שפע של נבטים, העלים צמחו והפריחה הייתה משגעת. אף אדם לא נשאר אדיש למראה הטבע באמצע העיר! כל עובר ושב שאל מה זה הפרחים האלו? עצר והסתכל וצילם, זה גרם להווית אושר, וייצר שמחה.

הכנסת צמחיית בר למאכל בגינת בניין המגורים שלי, גרמה לשכנים לשאול: “זה אכיל! מה את עושה עם זה?”.
עם הזמן החלפנו מתכונים, נוצר קשר חברי עם שכנים שעד כה לא הכרנו. בשלב זה הגיעו בעלי חיים לבקר: צפינו בזחל עש, “מודד קיפודי” (שבתמונה) וחיות רבות נוספות, נוצרה סקרנות, התלהבות ושיחה. בזכות הפרויקט התהוותה קהילה וקבוצת הליקוט שלי צברה עוקבים. 

כל זה פתח עבורי הזדמנות שונות בין היתר הרחבת הפרויקט לבניינים נוספים, לשכונות אחרות ולמתחם הגינה הקהילתית.

בתוכניות להמשיך ולהפיץ את “שיח ושיחה” ברחבי העיר. ללמד אנשים שזה “בידיים שלהם”, כל מה שצריך לעשות זה לפזר זרעים של צמחי בר למאכל.

 כל השאר יגיע בעצמו.